۹ راهکار برای ایجاد و حفظ پویایی و نشاط در فعالان فرهنگی

از ویژگی های فرهنگ، پویایی، پیچیدگی و حساس بودن است. فرهنگ، پویاست؛ دائماً در حال گسترش است. اگر چه غالباً فرهنگ هر جامعه دارای ثبات است، اما در عین ثبات در کلیات دارای پویایی و حیات است و در تمام شئون اجتماع جریان زنده ای دارد. یکی از ویژگی های هر فعال فرهنگی نیز همین پویایی است. یک فعال فرهنگی باید دائماً پویا باشد، در حال به روز شدن، حیات و سرشار از انرژی مثبت باشد. چاره ای جز این ندارد، باید مانند فرهنگ پویایی خود را حفظ کند و از رکود، روزمرگی و سکون فرار کند. باید هر روز اطلاعات فرهنگی و اجتماعی خود را بروز کند و از تغییرات و تحولات فرهنگی ـ اجتماعی جامعه خود مطلع باشد. برای ایجاد، حفظ و تقویت این پویایی، اقداماتی را پیشنهاد می کنم:

 

۱ـ مطالعه روزانه را از دست ندهید:

فهرستی از مجلات، نشریات، کتب، کانال های شبکه های اجتماعی و سایت های فرهنگی و اجتماعی داشته باشید و با برنامه ریزی سعی کنید در دوره های زمانی کوتاه مدت به آنها دسترسی داشته باشید. مثلاً سایت ها و شبکه های اجتماعی را می توانید هر روز بررسی کنید؛ مجلات را با هر بار چاپ شدن، تهیه کنید و کتاب ها را بر اساس یک سیر مطالعاتی در دستور کار مطالعه هر روز خود قرار دهید، به طوری که هر روز لااقل چند صفحه کتاب بخوانید. حتی می توانید ساعات مشخص و مکان های مشخص را برای مطالعه هر یک از قالب های بالا در نظر بگیرید، به عنوان مثال: مطالعه کتاب را صبح ها انجام دهید و بررسی سایت ها و شبکه های اجتماعی را شب ها یا وقتی در تاکسی و مترو با تلفن همراهتان کلنجار می روید مطالعه کنید و…

۲-یادداشت برداری کنید:

درست است که مطالعه روزانه ـ آنچنان که در بند قبل گفته شد ـ بسیار ضروری است اما نباید فراموش کرد که به یادداشت برداری از نکات مهم همان منابع مطالعاتی نیز مهم است. یک فایل رایانه ای برای مطالعات خود ایجاد کنید، برای هر موضوع یک سند درست کنید و مطالب مفید و مهم مطالعات خود را در هر موضوع یادداشت کنید. البته می توانید از دفتر و سررسید هم استفاده کنید و استفاده از رایانه هم کار را برای شما  آسان تر می کند، هم دسته بندی مطالب را بهتر انجام می دهد، هم امکان ثبت بی نهایت یادداشت را به شما می دهد، هم امکان حمل و نقل آسان تری دارد و هم امکان ثبت تصاویر و فیلم ها  و… را دارد. در روند یادداشت برداری، ذکر سند و منبع هر یک از یادداشت های خود را در ذیل آن مطلب، فراموش نکنید. پس از چند ماه یادداشت برداری، خواهید دید که یک مجموعه فرهنگی قابل توجه دارید که هم برای تحقیقات می توانید از آن استفاده کنید و هم در سخنرانی ها.

۳ـ با نخبگان و فعالان فرهنگی ارتباط داشته باشید:

شنیده اید که: کمال همنشین در آدمی اثر می کند؟ معاشرت و ارتباط با نخبگان و فعالان فرهنگی، علاوه بر اینکه باعث می شود در دانش و تجربه آنها شریک شوید، موجب افزایش انگیزه و تبلور انرژی های مثبت و علاقه به فعالیت در شما می شود. پس سعی کنید فهرستی از افراد نخبه و فعال داشته باشید و هر از گاهی با آنها ملاقات داشته باشید یا اینکه لیستی از جلسات آنها داشته باشید و در آنها شرکت کنید.

۴ـ کار کنید:

یکی دیگر  از عوامل مهم پویایی، فعالیت است. شما نمی توانید به بالندگی در فعالیت فرهنگی برسید یا یک شخصیت فرهنگی تمام عیار شوید، مگر اینکه در عرصه فرهنگ وارد کار عملی شوید. تحقیق و مطالعه و تدریس بسیار خوب است ولی کار فرهنگی کردن مقوله ای جداست. با فعالیت در زمینه فرهنگ است که تمام تئوری های خود را در عرصه عمل مشاهده می کنید، به بررسی های میدانی می پردازید، تأثیر تصمیمات خود را بر جامعه می بینید و تجربه کسب می کنید. پس خود را از فضای فعالیت فرهنگی دور نگه ندارید.

۵ـ خود را در معرض فعالیت های فرهنگی قرار دهید:

با مراکز و نهادهای فرهنگی ارتباط بگیرید و از نشست ها و همایش های فرهنگی ـ اجتماعی مطلع باشید و در آنها شرکت کنید. گاهی با شرکت در یک نشست، جلسه تخصصی یا همایش، اطلاعاتی معادل مطالعه چند جلد کتاب به دست می آورید و نیز از تجارب دیگران هم بهره مند می شوید. علاوه براین می توانید ایده ها و یافته های خود را نیز در این جلسات عرضه کنید تا مورد بررسی، نقد یا حتی حمایت دیگران قرار گیرد.

۶ـ آموزش، گمشده همیشگی تان باشد:

در هر مقام و جایگاه علمی و اجتماعی که قرار دارید، خود را بی نیاز از آموزش و دانش افزایی نبینید. کسب دانش و مهارت های مورد نیاز فعالیت فرهنگی، گمشده همیشگی شما باشد. همواره جستجو کنید، کارگاه های مفید را شناسایی کنید و در آنها شرکت کنید. عرصه فرهنگ عرصه بسیار گسترده و به روزی است، برای پیشرفت و کار کردن در این عرصه چاره ای جز به روز کردن دانش و مهارت ها ندارید. هر روز مسائل و رخدادهای جدیدی در زمینه فرهنگ واقع می شود و شما برای عقب نماندن از این قافله بایستی دانش و مهارت خود را به روز نگه دارید. علاوه بر اینها، آموزش دیدن و شرکت در دوره های آموزشی، موجب افزایش بینش و انگیزه در شما نیز می شود. پس آن را غنیمت بشمارید.

۷ـ افکار و ایده های خود را یادداشت کنید:

انسان در هر زمینه ای که فکر می کند و دغدغه مند می شود، افکار و ایده های زیادی به سراغش می آید. از دفترچه یادداشت تلفن همراهتان استفاده کنید یا همیشه یک دفترچه یادداشت داشته باشید و ایده ها و افکار خود را در آن ثبت کنید، بعد در موقعیت های مناسب روی آنها بیشتر تمرکز کنید و به آنها شاخ و برگ بدهید. پس از پخته شد، آماده عملیاتی شدن هستند. اما اگر در همان مرحله اول آنها را یادداشت نکنید، به راحتی فراموش می شوند و هیچ یک از اتفاق جالب بعدی نمی افتد.

۸ـ با جامعه هدف خود ارتباط داشته باشید:

از جمله اقداماتی که کمک می کند تا نشاط و پویایی و انگیزه خود را حفظ کنید، ارتباط با جامعه هدف است. ارتباط با افراد این جامعه کمک می کند که همواره در جریان مشکلات و مسائل آنها قرار داشته باشید و همیشه فکرتان درگیر مسائل آنها باشد. علاوه بر این موجب می شود تغییراتی را که در جامعه بر اساس تصمیمات و برنامه های شما یا دیگر رخدادهای فرهنگی و اجتماعی صورت گرفته در اولین فرصت ببینید و چاره جویی کنید یا آنها را تقویت نمائید.

۹ـ فرهنگ، دغدغه تان باشد:

آخرین نکته، مهمترین نکته است. تا زمانی که فرهنگ، به دغدغه تبدیل نشود، موجب حرکت نمی شود. زمانی برای فرهنگ جانفشانی خواهید کرد که فرهنگ دغدغه شما شود و در اولویت های اولیه شما قرار گیرد. آن زمان است که به هر چه می نگرید جنبه فرهنگی آن را می بینید و مسائل فرهنگی جامعه شما را درگیر خود خواهد کرد. پس در مورد فرهنگ، دغدغه مند شوید.

 

Print Friendly, PDF & Email

یک نظر در “۹ راهکار برای ایجاد و حفظ پویایی و نشاط در فعالان فرهنگی

  • ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ در ۰۰:۳۸
    پیوند یکتا

    با سلام

    ممنون از مطالب خوبتون. اجرتون با اهل بیت

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *