عیدی چی بدیم؟

یکی از رسوم خوبی که از قدیم در ایام عید، خصوصاً عید نوروز متداول بوده، رسم عیدی دادن است. یادم هست که در گذشته بعضی تخم مرغ های رنگی هدیه

تصویر از سایت بیتوته
می دادند و بعضی هم لباس و…، یعنی الزاماً پول عیدی نمی دادند. البته امروزه عیدی دادن ها هم مدرن شده، به جز هدایای لاکچری ـ که الان کاری با آنها نداریم ـ عده ای «دلار» هدیه می دهند برخی هک کارت هدیه های بانکی و…در این زمینه حرف زیاد است ولی در این نوشته فقط به دو نکته اشاره می کنم:

تصویر از ایرنانکته اول: 

اینکه قدیم که هدیه می خریدند یا هدایای دست ساز خودشان را می دادند، هم هزینه کمتری پرداخت می کردند و هم آنچه عیدی می دادند به عوان یادگار برای سال های سال باقی می ماند. اما امروز مردم با این استدلال که «پول هدیه را بدهیم طرف هر چه دوست داشت بخرد» خودشان را به کلی راحت کرده اند، برای شرایط و مناسبت های مختلف هم اشل تعریف کرده اند که به چه کسی و با چه شرایطی چه مبلغی هدیه بدهند! غافل از اینکه معنای واقعی این استدلال این است: «من نمی دانم که فرزندم، همسرم و… چه چیزی را دوست دارد یا به چه چیزی نیاز دارد یا سلیقه او چیست؟» وقتی هدیه می خریم این معنا را انتقال می دهیم که: «من تو را دوست دارم، آنقدر تو را می شناسم که می دانم چه سلیقه ای داری، از چه چیزی خوشت می آید و یا به چه چیزی نیاز داری» همه اینها یعنی: «تو را می شناسم» ولی امروزه همه از غریبه اند و کسی کسی را نمی شناسد.

نکته دوم:

نکته دوم در واقع یه پیشنهاد است. خوب است امسال به گزینه های غیر پول و کارت هدیه هم برای عیدی دادن فکر کنیم. می توانیم به جای پول دادن، کالاهای فرهنگی، هنری و… هدیه کنیم. هم ماندگاری بیشتری دارند، هم خاطره می شوند، هم پیام دارند، هم کار فرهنگی و اعتقادی کرده ایم و در خیرات و ثواب آن هم شریک شده ایم و هم هزینه کمتری کرده ایم (شما به هر کودکی حداقل ده هزار تومان عیدی می دهید، در حالیکه یک کتاب داستان حداقل نصف این مبلغ می تواند باشد).

از همین حالا اسامی کسانی که باید به ایشان عیدی بدهیم را یادداشت کنیم، پسر یا دختر هستند؟ چند ساله اند؟ به چه موضوعاتی علاقه دارند؟ با چه مشکلات فرهنگی یا تربیتی روبرو هستند؟ و…

تا فراموش نشکرده ام این نکته را هم یادآوری کنم: لطفاً در خرید هدایا ذوق و سلیقه به خرج بدهید و مراقب پیام های فرهنگی که هدیه شما انتقال می دهد باشید.

 

 

پیشاپیش عید خوبی برای تان آرزومندم.

 

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *