تاملی فرهنگی بر شادی بعد از گل

چون اهل تماشای مسابقات و برنامه های ورزشی نیستم، امروز صبح در پیام های یکی از پیام رسان ها دیدم آقای مهدی ترابی یکی از بازیکنان تیم پرسپولیس در مسابقه چند روز پیش در شادی پس از گل خود شعار ارزشمندی روی پیراهن خود را نشان داده است. شادی بعد از گل طبیعی و بسیار تکراری است ولی شعار این بازیکن جوان برومند کشورمان هم جالب توجه است و هم پیام های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فراوانی دارد. این شعار ارزشمند عبارت بود از «تنها راه نجات نتیجه تصویری برای شادی بعد از گل مهدی ترابیکشور = اطاعت از رهبری»

برخی واکنش های افراد مختلف داخلی و خارجی را نیز مطالعه کردم و در بین آنها پیام های قابل تأملی وجود داشت. شعار مطرح شده آقای ترابی، ترجمه ای امروزی و از زبان یک جوان امروزی از فرمایش جاودان امام خمینی (ره) است که: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد»

اهمیت فرهنگی و اجتماعی این حرکت زمانی بیشتر خود را نمایان می کند که نگاهی گذرا و کوتاه به وضعیت سلبریتی های جامعه می اندازیم. در چنین وضعیتی این گونه حرکت ها ارزش صدچندان پیدا می کند و می تواند موج و حرکت جدیدی در میان سلبریتی های کشور ایجاد نماید.

با تمام تهاجمات فرهنگی و هجمه های فراوان قدرت های مختلف، جوانانی غیور و قدرتمند در جامعه سربلند می کنند و به اشکال مختلف ارزش های فرهنگی و اعتقادات حق خود را فریاد می زنند. پس ضروری است از این افراد و این گونه حرکات و رفتارها حمایت و پشتیبانی شود.

جمله ای هم به آقای ترابی و امثال ایشان عرض می کنم: حرکت در مسیر حق و فریاد زدن حق مظلوم همیشه دارای آثار و تبعاتی است. طبیعی است که هجمه هایی هم می شود، در صفحات مختلف هم تعابیر مختلف و حتی ناشایستی منتشر می شود و… مهم این است که شما حق را شناخته اید و از امانتی که خداوند متعال به شما ارزانی داشته (شهرت و محبوبیت میان مردم) به خوبی استفاده کرده اید. این مسیر خارها دارد و سنگلاخ است، اما اجر و ارزش کارهای شما فوق العاده بالاتر و شیرینی آن بسیار بیشتر از تلخی های مقطعی زبان و قلم و اقدام برخی افراد است. نکته دوم هم اینکه حفظ این روحیه، ثبات قدم در این مسیر و تأکید بر اصول باید مستمراً ادامه داشته باشد و همواره باید خود را از خطوات شیاطین و وسوسه های آنها به خداوند متعال سپرد.

 

یک نظر در “تاملی فرهنگی بر شادی بعد از گل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *