توهم دانایی

از عوارض رسانه های جدید ارتباطی و فناوریهای تو دین ارتباطی و اطلاعاتی "توهم دانایی" است. در اصطلاح علمی می گویند" سطحی نگری"سندرم من می دانم" اینکه همه چیز رو می دونید خوبه یا بد؟". امروز مردم در کمترین زمان ممکن به اطلاعات و اخبار مورد نیازشان دست پیدا می کنند. کافی است با سوالی مواجه شوند،  اصطلاحی را بلد نباشند،  با روشن کردن اینترنت تلفن همراه و جستجوی ساده به پاسخ سوالات  خود می رسند. 

از عوارض رسانه های جدید ارتباطی و فناوریهای تو دین ارتباطی و اطلاعاتی "توهم دانایی" است. در اصطلاح علمی می گویند" سطحی نگری". امروز مردم در کمترین زمان ممکن به اطلاعات و اخبار مورد نیازشان دست پیدا می کنند. کافی است با سوالی مواجه شوند،  اصطلاحی را بلد نباشند،  با روشن کردن اینترنت تلفن همراه و جستجوی ساده به پاسخ سوالات  خود می رسند. در نگاه عامیانه خیلی از مردم اینها مزایا و خوبیهای فناوریهای نوین ارتباطی است ولی حقیقت این است که این موارد نه تنها مزایای آنها نیست بلکه از مضرات این فناوریهای به حساب می آید.  وقتی مردم به حجم زیادی از اطلاعات اخبار دست پیدا می کنند و احساس می کند همه چیز را می داند در واقع خود را در دریای از اطلاعات می بیند ولی در واقع خیال می کنند که خیلی اطلاعات دارند، خیلی سواد دارند، همه چیز را می داند، آنها توهم دانایی دارند. آنها اخبار و اطلاعاتی دارند که مشخص نیست واقعیت دارند یا کذب هستند و… از طرف دیگر، در اقیانوس عظیم داده ها و اطلاعات رسانه ها و فضای مجازی، حجم زیادی از اطلاعات به دست می آورند ولی هیچ کدام از این اطلاعات عمیق نیستند، بلکه سطحی هستند. در واقع مردم این روزگار دریای از دانسته دارند که عمیق ندارد، یعنی تمام آبهای این دریا را می توان در یک آبگیر کوچک جمع کرد.

عوام مردم در این دریای اطلاعات عرق می شوند و معمولا به این تو توجه نمی کنند که اطلاعات را از کجا به دست می آورند؟ این اطلاعات تا چه اندازه واقعی هستند؟ و… مشخص است این آشفته بازار بهترین فرصت برای جولان دادن سوداگران، سودجویان و دشمنان است. 

به جز سطحی نگری و تو هم دانایی، ذکر شدن از تفکر انتقادی، مطالعه، دلت نظر و… نیز از دیگر عوارض این فضاست.

اما راهکار چیست؟ آیا باید این فضا را بست و صورت مساله را پلاک کرد؟ پاسخ ما منفی است. معتقد هستیم اولا باید این فضا را مدیریت کرد و ثانیا مردم هم سواد رسانه ای کسب کند. در مورد سواد رسانه ای باید مفصل بنویسم ولی در این مجال به همین اندازه اکتفا می کنم که موثرترین راه برای حراست از خود و جامعه در این فضا به دست آوردن سواد رسانه ای است.  

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *