اولین اصل کار فرهنگی

#یادداشت_های_فرهنگی

#اولین_اصل_کار_فرهنگی

هر چقدر سواد داشته باشیم، مهارت داشته باشیم و کاربلد باشیم، اما شناخت درستی نسبت به آنچه که موضوع اصلی کار ماست نداشته باشیم، امکان ندارد بتوانیم کار درست و اصولی انجام دهیم.
یک پزشک دائماً با بدن یا جسم انسانها سروکار دارد و یک دامپزشک با بدن یا جسم حیوانات؛ لازمه کار هر یک شناخت خصوصیات و ویژگی های بدن بیمار خود است، برای همین است که پزشک نمی تواند یک اسب را مداوا کند و دامپزشک هم نمی‌تواند انسان را.
مخاطب در کار فرهنگی، "انسان" است پس تا وقتی که شناخت درست و مطابق واقعی از انسان نداشته باشیم، امکان ندارد کار فرهنگی درست و مفیدی انجام دهیم.
جامعه شناسان، مردم‌شناسان و فرهنگ‌شناسان و حتی روان شناسان غربی کم سواد نیستند، برای نظریات خود سال‌ها تحقیق و آزمایش کرده‌اند، اما چرا هر نظریه ای که داده‌اند به نوعی مشکلات فراوان و بعضاً غیرقابل جبرانی برای جامعه انجامیده؟ مهمترین علت این است که آنها شناخت درستی از «انسان» ندارند و تا وقتی این شناخت بدست نیاید، همچنان جوامع مختلف را به ابتذال، حقارت و پستی سوق می‌دهند.
دوستان و فعالان فرهنگی! بیایید در کنار علوم مختلف مدیریت فرهنگی، روی انسان‌شناسی سرمایه ویژه‌ای بگذاریم.
خوشبختانه ما منابع دست اول بی‌نظیری داریم که یا از جانب خداوندی که خالق انسان است وارد شده یا انسان‌های کاملی که با علم بی‌کران خود بهترین و کاملترین شناخت از این موجود پیچیده را دارند تبیین شده؛ برای مطالعه در این زمینه شاید بعد از قرآن و احادیث ائمه اطهار سلام الله علیهم، بهترین آثار، آثار متفکر شهید استاد مرتضی مطهری باشد.

 

با عضویت در کانال سروش «فرهنگ و اندیشه» همراه ما باشید. mobinizadeh_ir@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *