اندیشه هایت را بنویس

یک ایده ساده:

اندیشه هایت را بنویس

یکی از ایراداتی که ما نوعاً داریم این است که افکار و اندیشه هایمان را فقط در ذهنمان نگه می داریم. در این صورت با تل انبار شدن افکار، فکرهای گذشته فراموش می شود و یا حداقل دیگر راجع به آنها فکر جدیدی نمی کنیم.

اما اگر آنچه در طول روز می بینیم را به عنوان مسائل و مشکلات فرهنگی جامعه تلقی کنیم و به عنوان یک دغدغه برای خود قرار دهیم و آنها را در برگه ای کوچک یادداشت کنیم می توانیم در فرصت های فراغت خود انها را مرور کنیم، به آنها شاخ و برگ بدهیم، علل و ریشه های آنها را بیابیم و در نهایت برایشان راه حل ارائه دهیم. وقتی راه حل ها را می نویسیم، خواهیم دید خودمان نیز در رفع آن معضل می توانیم اقدام کنیم و از خودمان شروع کنیم، بعد به راحتی می توانیم یادداشت های خود را جمع بندی کرده و به یک «طرح» تبدیل و به تصمیم سازان و تصمیم گیران شهری یا دانشگاهی یا حتی مسئولین ارائه دهیم. واقعاً چه اندازه تفاوت است بین فکری که در ذهن ما جا خوش کرده بود و فکری که روی کاغذ آمد و منشا رفع یک مشکل فرهنگی شد. اصلاً به این فکر نکنید که برای ثبت افکار و ایده هایتان نیاز است که همیشه یک سررسید یا دفترچه یادداشت همراه داشته باشید، گوشی تلفن همراهتان می توانید ضبط صوت شما و دفتر ثبت افکار شما باشد؛ کافی است از قابلیت های آن استفاده کنید.

یادمان باشد که اختراعات بزرگ و ایده های بلند هم روزی یک فکر ساده بودند که در ذهنی خلاق جا گرفته بود ولی چون از ذهن خارج شد و در دنیای واقعی متولد شد، منشا اثر شد.

چه تفاوتی بین ما و صاحب نظران و تصمیم گیرندگان عرصه فرهنگ است. آنها نیز افکار خود را پرورش می دهند، در حاشیه آنها مطالعه می کنند و ایده های عملیاتی ارائه می دهند. پس نگاه نکنیم که امروز در جامعه کاره ای نیستیم، بیاندیشیم و اندیشه هایمان را عرضه کنیم. این خود معنایی عالی از امر به معروف و نهی از منکر است.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *