آیا ریا در عزاداری جایز است؟

آیا ریا در عزاداری جایز است؟

این نظر وجود دارد و برخی نیز معتقدند که ریا در عزاداری اهلبیت (علیهم السلام) جایز است. استناد ایشان نیز توصیه هایی است که در روایات به امر «تباکی» شده است. اما این صحیح نیست. در ادامه متن قصد اثبات این ادعا را داریم و ماحصل فهم خود از کتاب لؤلؤ و مرجان جناب محدث نوری (رحمه الله) را می آوریم. ایشان معتقدند که ریا در عزاداری نیز مردود و ناپسند است. و اما استدلال این نظر عبارتست از اینکه:

صفات اخلاقی باید قلبی باشند، نه اینکه فقط در ظاهر فرد نمایان باشند؛ یعنی فرد باید قلباً دارای صفات اخلاقی باشد. در این صورت می گوییم فلان صفت اخلاقی در وجود فلان کس «ملکه» شده است، یعنی درون قلب او مستقر گردیده و ثابت شده است. بنابراین زاهد، یعنی کسی که قلباً به دنیا بی علاقه است، نه آنکه در ظاهر، اظهار بی علاقگی به دنیا می کند ولی در قلب او حب دنیا شعله می کشد.

اما کسی که قلباً زاهد نیست، ولی در ظاهر خود را زاهد نشان می دهد، از دو حال خارج نیست:

اول اینکه او ریا می کند، که این کار او حرام است.

دوم اینکه، او می خواهد با شبیه شدن به زاهدان، آرام آرام، این صفت را به دست آورد. این کار مورد تأیید و بلکه تأکید حضرات اهلبیت (علیهم السلام) است. زیرا روایت داریم که فرمودند اگر حلیم نیستید خود را به حلیم ها شبیه کنید. وقتی شباهت پیش می آید، کم کم آن صفت اخلاقی هم قلبی می شود. بنابراین، این کار خوب و پسندیده است.

تباکی هم همینطور است، در واقع، برای گریستن هم باید قلباً محزون و گریان بشویم و فرموده اند کسی که نمی تواند گریه کند ـ به هر دلیلی _ برای اینکه به این خصلت برسد، تباکی کند، نه اینکه ریشه تباکی او ریا و خودنمایی باشد. لذا ظاهر عمل یکی است، اما نیت فرد تفاوت می کند.

این نظر جناب محدث نوری بود که با اندکی شرح و توضیح بیان کردیم. و خداوند دانای مطلق است و ما از فهم غلط و اندیشه های ناصواب به او پناه می بریم. اگر دوستان عزیز نقدی بر این مطلب دارند بیان کنند، سپاسگزار می شوم.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>